Zonguldak Haberleri, Zonguldak Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Alaplı engelli bireyler oy kullanmaya hazır

Alaplı Anadolu Engelliler Birliği Derneğinde yapılan tanıtım toplantısında konuşan, Alaplı Anadolu Engelliler Birliği Derneği Başkanı İsmail Korkut, 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilecek referandumda isteyen görme engellilerin tek başlarına ve erişilebilir biçimde oy kullanabilmeleri maksadıyla, referandumda kullanılacak oy pusulası ebatlarında bir şablon hazırlandığını söyledi.

Şablon görme engelliler için oy kullanımında büyük kolaylık olacağını ifade eden Korkut, 16 Nisan 2017 tarihinde Anayasanın 18 Maddesinde yapılacak değişiklikle ilgi bir halk oylamasına gidiliyor. Bu halk oylamasında tabi ki bütün vatandaşlarımız tercihlerini kullanacakları gibi biz engellilerde demokratik halkımızı kullanacağız. Bundan önceki seçimlerde bizim için bu referandumun farkı yüksek seçim kuruluyla yapılan görüşmeler sonucunda görme engelli vatandaşlarımızın referandumdaki tercihlerini özgür iradeleriyle kullanabilmeleri için bir şablon geliştirildi.2014’den bu yana bu çalışmalar devam ediyordu. İlk defa bu referandumda kullanılacak. Oy pusulası bu şablonun içine konulduğu zaman sol taraftaki boşluk evet, sağ taraftaki boşluk hayır tercihinin kullanımına uygun olacak şekilde hazırlandı. Ben de görme engelliyim ve bugüne kadar görme engelliler birinin eşliğinde oy kullanmaya gidiyordu. Bu uygulama bizlere özgürlük getirecek. Kendi başımıza gidip herhangi birine bağlı olmadan oy kullanabileceğiz şeklinde konuştu.

Alaplı ilçesi İlçe Seçim Kurulu Müdürü Yüksel Erdoğan, Referandumda oy kullanmak isteyen görme engelliler için hazırlanan şablonlardan Alaplı Anadolu Engelliler Derneğimize yaklaşık 100 tane temin ettiklerini söyledi.

Bir önceki yazımız olan BEÜ öğrencileri, "Yıllara Hayat Katmak İçin Hareket Et” etkinliği düzenledi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri